Rácz Rita
magánének

Mezzoszoprán énekművész, -tanár 1968. május 19-én született Zalaegerszegen. Zenei tanulmányait zongoristaként kezdte. 1990-ben kapta első diplomáját a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán mint magyar nyelv és irodalom és ének-zene szakos tanár. Ezzel egy időben magánének oktatói végzettséget is szerzett. Ekkor kezdte aktív magánének-tanulmányait Keönch Boldizsárnál, majd Baghy Emíliánál. 1990-től folyamatosan oktat: integrált művészeti oktatás keretében általános iskolában éneket, zongorát zeneiskolában, magánéneket a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház Stúdiójában. 1993-tól a Fővárosban: zeneiskolában, általános és középiskolákban az érettségiig ének-zenét. 2005-2006-ig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szolfézs szakos hallgatóinak hangképzést, 2012-2013- ig a budakalászi Kalász Művészeti Iskolában magánéneket tanított. 1993-1997- ig a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Intézetének magánének szakos hallgatója volt, ahol Pappné dr. Schmiedt Annamária növendékeként kitüntetéses magánének-kamaraművészi diplomát kapott. 1997-ben „A magyar dalért” elnevezésű főiskolai énekverseny III. díjasa. A Nemzetközi Bartók Szeminárium magánének-kurzusain Csengery Adrienne operaénekesnél tanult. 2004-ben a Szegedi Tudományegyetem Konzervatóriumában végzett énekművész-, tanár szakon, D. Szécsi Edit növendékeként. Bárdos Lajos szempontjai alapján készült Kodály Zoltán nyolc szólóénekének prozódiai elemzését tartalmazó tanulmánykötete „Vers és dallam kapcsolata Kodály Zoltán műveiben” címmel, amely 2000-ben elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia Arany Oklevelét, s a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával 2006-ban jelent meg. 2000-től 2006-ig a Makovecz Imre építész által létrehozott Magyar Művészeti Akadémia fiatal művészeket összefogó Aura Egyesületének vezetőségi tagja. 2000-ben önálló ária- és dalestet adott Rietiben és a Római Magyar Akadémián. Áprilisban a Magyar Rádió Országos Énekversenyének Középdöntője keretében a Bartók Adón élő adásban szerepelt. A tanítás és a koncerténeklés mellett 2000-től a fiatalok komolyzenei neveléséért, valamint a fiatal zeneművészek támogatásáért létrehozott Amadé Zenei Alapítvány programjainak összeállítója, szervezője és közreműködője. Hazai színházi és koncerttermekben a klasszika és a romantika népszerű vígoperáinak jeleneteiből összeállított vígoperaesteket hozott létre, kortárs opera-bemutatókban, Kodály Zoltán műveiből összeállított színházi esten, zeneiskolai musicalesten szerepelt énekes-tanár-producerként, melyekben Horváth Zoltán, Kozma Péter, Fehér András, Frigyesi Tibor, Paál Gergely, Paróczay Balázs és Szalóky B. Dániel rendezőkkel dolgozott együtt. Az elmúlt években több kortárs magyar zeneszerző számára készített műveit mutatta be. Budapesti és vidéki művelődési intézményekben Donizetti A csengő című egyfelvonásosának illetve Mozart A varázsfuvola című opera keresztmetszetének énekes-producere volt. 2010 szeptemberében zajlott az Örökimádás-templom orgonaavató és üvegablak-átadó koncertje, amelyen a programszervezés mellett mezzoszoprán szólistaként is közreműködött. Az eseményről az Amadé Zenei Alapítvány kétlemezes, angol-magyar kísérőfüzettel ellátott DVD kiadványt jelentetett meg. 2015-től a Józsefvárosi Zeneiskola magánének tanára. Tanári céljai között központi helyen áll az, hogy a növendékek egyéb művészeti ágak bevonásával megalkotott koncertek során szerezzenek sikerélményeket és színpadi gyakorlatot. A 2016. februári növendékhangverseny amatőr videofelvétele mindenki számára elérhető az alábbi link böngészőbe másolásával: https://www.facebook.com/ritaracz68/videos/1138334839533896/.